Polacy szykują wodorową rewolucję
W rodzimych uczelniach trwają prace nad nowatorskimi sposobami produkcji oraz magazynowania ekologicznego paliwa przyszłości. Potencjał tych badań jest ogromny.
Polscy naukowcy mogą odmienić transport, energetykę i rolnictwo – to m.in. właśnie w tych sektorach zastosowanie ma bowiem znaleźć nowe źródło energii, wodór. Badacze z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu pracują nad „zieloną” metodą wytwarzania tego paliwa na dużą skalę, z kolei eksperci z Politechniki Wrocławskiej (PW) pochylili się nad skutecznym sposobem jego przechowywania w zbiornikach. Oba projekty mają wsparcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Ograniczyć przenikanie
Problem, który wraz ze swoim zespołem podjęła dr inż. Justyna Krzak z Katedry Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym PW, to doszczelnienie zbiorników do magazynowania wodoru. Problem w tym, że wodór jest najmniejszą i najbardziej ruchliwą znaną cząsteczką, w związku z tym przenika właściwie przez każdy rodzaj materiału; zmienia się tylko mechanizm przenikania. A, jak zaznacza dr Krzak, przenikanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta