Przedsiębiorcy z określoną misją
Spółdzielniom socjalnym mogłyby pomagać gminy.
Utworzenie spółdzielni socjalnych stało się możliwe na mocy ustawy z 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych (DzU 2006, nr 94, poz. 651), a po nowelizacji (ustawa z 5 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach socjalnych i niektórych innych ustaw – DzU z 2017 r., poz. 2494) od 31 marca 2018 r. zmodyfikowano niektóre rozwiązania prawne i poszerzono jej działanie. Jest to forma prowadzenia działalności gospodarczej będąca swojego rodzaju hybrydą prawną, łączy w sobie cechy przedsiębiorstwa i organizacji pozarządowej.
Pewien eksperyment
W naukach ekonomicznych spółdzielnie socjalne zwane są podmiotami ekonomii społecznej, a z powodzeniem można je też uznawać za przedsiębiorców socjalnych, bo mają określoną misję socjalną. Mając to na uwadze, warto postawić pytanie, czy taki twór organizacyjno-prawny sprawdza się w naszej rzeczywistości gospodarczej. Czy spełnia swoje zadania, czy ma rację bytu w praktyce gospodarczej? Warto zaznaczyć, że jest to swego rodzaju eksperyment, jaki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta