Tajemnice przedsiębiorstwa są cenne jak patenty
Ochrona niejawnego know-how w obliczu prawa Unii Europejskiej.
W dniu 5 lipca 2016 r. weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/943 z 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem (Dz.Urz. UE z 2016.L 157 s.1; dalej: „dyrektywa”) . W dniu 4 września 2018 r. weszły zmiany w ustawie z 5 lipca 2018 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz niektórych innych ustaw (DzU z 1993 r. nr. 47, poz.211; dalej: ustawa), oraz ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2007 r. nr 50, poz. 331 ze zm.), która wdraża do polskiego porządku prawnego wspomnianą dyrektywę. Ta zaś ma na celu harmonizację przepisów państw UE, przyjmując jednorodną definicję tajemnicy przedsiębiorstwa.
Poufność to narzędzie zarządzania
W motywie (1) dyrektywy ustawodawca wskazuje, że przedsiębiorstwa i instytuty badawcze o charakterze niekomercyjnym inwestują w pozyskiwanie, opracowywanie i wykorzystywanie know-how i informacji, które są walutą gospodarki opartej na wiedzy oraz zapewniają przewagę konkurencyjną. Dalej w tym motywie ustawodawca zaznacza, że tego rodzaju know-how i informacje handlowe, które są niejawne i mają pozostać poufne, określa się jako tajemnicę przedsiębiorstwa, zaś w motywie (2) dyrektywy stanowi, że przedsiębiorstwa, niezależnie od ich wielkości, uznają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta