Reaktory przyniosą oszczędności i zmniejszą emisję KGHM
Technologia małych reaktorów modularnych SMR może być idealnym rozwiązaniem dla przemysłu. Innowacyjne rozwiązanie we współpracy z Amerykanami chce u siebie wdrożyć koncern z Lubina.
Klamka zapadła w lutym. – KGHM z dumą inicjuje projekt produkcji energii w 100 procentach wolnej od emisji dwutlenku węgla, wywiązując się ze swojego zobowiązania do prowadzenia działań na rzecz dekarbonizacji – podkreślał prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński podczas uroczystości podpisania umowy o współpracy z amerykańską firmą NuScale. – Technologia SMR zwiększy efektywność kosztową firmy i przekształci polski sektor energetyczny – zapowiadał.
Porozumienie o współpracy podpisano podczas lutowej wizyty delegacji polskiego rządu oraz biznesu w Waszyngtonie. W ceremonii brali udział m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz przedstawicielka administracji prezydenta Joe Bidena, starsza doradczyni sekretarza energii USA, dr Kathryn Huff. Wpisuje się ono w nową strategię spółki, zakładającą większe zaangażowanie lubińskiego koncernu w produkcję energii oraz jego politykę klimatyczną.
W ramach współpracy z NuScale KGHM chce uruchomić pierwszą modularną elektrownię atomową już w 2029 r. Bezpośredni efekt, jaki przyniosłoby wdrożenie technologii SMR, ma wielkie znaczenie dla środowiska: oznacza redukcję emisji Polski o 8 mln ton CO2 rocznie.
Ale liczą się też efekty pośrednie, zwłaszcza finansowe. Dysponując własnym źródłem energii przede wszystkim dla oddziałów produkcyjnych firmy, KGHM uwalnia się od konieczności wykupywania pozwoleń na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta