Jak szybciej uzyskać unijne fundusze
Nawet jeśli trzeba będzie na chwilę pokornie schylić głowę, to te pieniądze są tego warte, bo bardzo ich potrzebujemy.
Nie ma dzisiaj ważniejszej sprawy niż bezpieczeństwo naszych granic i zakończenie brutalnej wojny w Ukrainie. Nie wiemy, kiedy to nastąpi, ale wielu wielkich strategów mawiało, że do prowadzenia wojny potrzebne są pieniądze. Jesteśmy krajem frontowym i są nam niezbędne, choć niekoniecznie na cele wojskowe. Czekamy ciągle na ok. 36 mld euro jako wsparcie z Funduszu Odbudowy UE dla naszego kraju na wzmocnienie osłabionej pandemią gospodarki.
Nie trzeba być mędrcem
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 16 lutego 2022 r. odrzucił skargę Polski i Węgier na „mechanizm warunkowości” i uznał, że właśnie ten mechanizm, przyjęty przez państwa członkowskie UE i instytucje UE w grudniu 2020 r., jest zgodny z traktatami. Oznaczało to wtedy przyjęcie warunków „określających zasadę otrzymywania pieniędzy za stosowanie praworządności’’. Miało to być wcielenie art. 2 traktatu o Unii Europejskiej. Wiemy doskonale, że art. 2 nie precyzuje, co to jest praworządność. Mówi tylko, że Unia Europejska opiera się na wartościach poszanowania „demokracji, równości, państwa prawnego”. To pojęcie jest bardzo pojemne i wielokrotnie było szeroko określane. Dla państw UE oznacza to przede wszystkim niezależne i wolne sądy, bez nacisku politycznego i takąż prokuraturę. Uznanie za bezpodstawną i odrzucenie skargi Polski i Węgier oznacza poważne zagrożenie lub duże opóźnienie w wypłacie środków z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta