Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak szybciej uzyskać unijne fundusze

26 kwietnia 2022 | Rzecz o prawie | Marian Apostoł

Nawet jeśli trzeba będzie na chwilę pokornie schylić głowę, to te pieniądze są tego warte, bo bardzo ich potrzebujemy.

Nie ma dzisiaj ważniejszej sprawy niż bezpieczeństwo naszych granic i zakończenie brutalnej wojny w Ukrainie. Nie wiemy, kiedy to nastąpi, ale wielu wielkich strategów mawiało, że do prowadzenia wojny potrzebne są pieniądze. Jesteśmy krajem frontowym i są nam niezbędne, choć niekoniecznie na cele wojskowe. Czekamy ciągle na ok. 36 mld euro jako wsparcie z Funduszu Odbudowy UE dla naszego kraju na wzmocnienie osłabionej pandemią gospodarki.

Nie trzeba być mędrcem

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 16 lutego 2022 r. odrzucił skargę Polski i Węgier na „mechanizm warunkowości” i uznał, że właśnie ten mechanizm, przyjęty przez państwa członkowskie UE i instytucje UE w grudniu 2020 r., jest zgodny z traktatami. Oznaczało to wtedy przyjęcie warunków „określających zasadę otrzymywania pieniędzy za stosowanie praworządności’’. Miało to być wcielenie art. 2 traktatu o Unii Europejskiej. Wiemy doskonale, że art. 2 nie precyzuje, co to jest praworządność. Mówi tylko, że Unia Europejska opiera się na wartościach poszanowania „demokracji, równości, państwa prawnego”. To pojęcie jest bardzo pojemne i wielokrotnie było szeroko określane. Dla państw UE oznacza to przede wszystkim niezależne i wolne sądy, bez nacisku politycznego i takąż prokuraturę. Uznanie za bezpodstawną i odrzucenie skargi Polski i Węgier oznacza poważne zagrożenie lub duże opóźnienie w wypłacie środków z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12251

Wydanie: 12251

Spis treści
Zamów abonament