Na tropie grobu Hubala
Czy major Henryk Dobrzański został potajemnie pochowany w kaplicy w Inowłodzu? To kolejna hipoteza stawiana w trakcie poszukiwań miejsca ostatniego spoczynku legendarnego dowódcy.
Po zabiciu 30 kwietnia 1940 r. mjr. Henryka Dobrzańskiego, słynnego Hubala, dowódcy dającego im się mocno we znaki oddziału partyzanckiego, Niemcy wystawili jego ciało na widok publiczny w Tomaszowie Mazowieckim. Świadczą o tym niektóre relacje, a także zachowane do dzisiaj zdjęcia żołnierzy niemieckich oglądających zwłoki.
Można było odnieść wrażenie, że Niemcom wcale nie zależało na ukryciu miejsca pochówku Hubala. Potem jednak coś się zmieniło. Ciało majora pochowali w nieznanym miejscu. Czy bali się, że grób oficera stanie się miejscem patriotycznych pielgrzymek?
Wokół poszukiwań miejsca pochówki majora narosło wiele mitów. Są tacy, którzy traktują je niemal jak poszukiwanie Świętego Graala i roztaczają wokół swoich działań aurę tajemniczości.
Tu leży bohater
Podobno pierwszą osobą, która podjęła próbę odnalezienia jego grobu, był miejscowy lekarz dr Maurycy Mittelstaedt. Działając prawdopodobnie z rozkazu Związku Walki Zbrojnej w Tomaszowie Mazowieckim, miał za zadanie sprawdzenie pogłoski o rzekomym pochowaniu Hubala w lesie okalającym koszary wojskowe 372. Dywizji Piechoty. Niczego nie znalazł. Został jednak zatrzymany przez niemiecki patrol wojskowy. Po wylegitymowaniu puszczono go wolno.
Po zakończeniu II wojny światowej poszukiwania podjęła specjalna komisja. Henryk Sobierajski, wnuk...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta