Efektywność energetyczna w sektorze publicznym – nowe otwarcie (1)
Początek 2022 roku przyniósł nowe szanse w sektorze efektywności energetycznej. Jednostki samorządu terytorialnego i inne jednostki publiczne mogą nie ujmować umów o poprawę efektywności energetycznej w długu publicznym.
Dla samorządów jest to szczególnie istotne, gdyż takie umowy mogą nie być traktowane jak tytuł dłużny i nie obciążać indywidualnego wskaźnika obsługi zadłużenia, oczywiście pod pewnymi warunkami.
Ale na początek – czym jest umowa o poprawę efektywności energetycznej?
Taka umowa nazywana jest powszechnie umową ESCO. Zawiera ona kilka specyficznych elementów, które odróżniają ją od typowych projektów realizowanych w celu poprawienia parametrów energetycznych obiektów budowlanych.
Najpierw ulepszenia
W ramach umowy strony opisują rozwiązania techniczne, tzw. ulepszenia. Prowadzą one do poprawy efektywności energetycznej obiektu – może to być na przykład wymiana oświetlenia świetlówkowego na LED. Wybrany dostawca ESCO (wykonawca przedsięwzięcia) wykonuje te ulepszenia na pierwszym etapie realizacji umowy.
Umowa określa również wielkość efektu energetycznego, do którego uzyskania zobowiązuje się w ramach umowy dostawca ESCO. Taki efekt jest wyrażony w jednostkach technicznych – może to być określone roczne obniżenie zużycia energii cieplnej w budynku. Efekt jest przeliczany na wartości pieniężne, na podstawie określonych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta