Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unia chce otworzyć parasol ochronny nad 4 mln osób

17 maja 2022 | Rzecz o prawie | Michał Włodarczyk Wioletta Marciniak-Mierzwa

Projekt dyrektywy zakłada, że osoby pracujące za pośrednictwem platform cyfrowych po spełnieniu określonych przesłanek zostaną uznane za pracowników, dzięki czemu uzyskają prawo do m.in.minimalnego wynagrodzenia, płatnego urlopu czy ochronę przed zwolnieniem. Wdrożenie zmian może kosztować platformy nawet 4,5 mld euro rocznie.

Pandemia i cyfryzacja przyspieszają rozwój rynku pracy i organizacji zatrudnienia bardziej elastycznej i dostępnej dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym.

Transformacji ulega środowisko pracy, a rynek pracowników mocno się globalizuje – jednym z takich trendów jest praca na platformach cyfrowych, które wyróżnia innowacyjność, elastyczność i łatwy dostęp do produktów i usług. Cyfrowe platformy są także odpowiedzią na popyt konsumpcyjny i dynamiczne zmiany modeli biznesowych przedsiębiorstw.

Według danych Komisji Europejskiej w UE istnieje ponad 500 aktywnych cyfrowych platform pracy. Szacuje się, że dochody z gospodarki platform w UE w 2020 r. wyniosły nawet 20 mld euro. Za pośrednictwem platform pracuje w UE ponad 28 mln osób, a do 2025 r. ich liczba osiągnie nawet 43 mln.

Nowy model

Cyfrowa platforma organizuje pracę osoby, z którą łączy ją stosunek umowny, na zasadzie doraźnej lub powtarzalnej, w celu zaspokojenia internetowego popytu klienta, za pomocą cyfrowego algorytmu. Konsumentom platformy zapewniają łatwy dostęp do wielu usług, z których część jest nowa. Pracownikom mogą oferować łatwiejszy dostęp do pracy w porównaniu z tradycyjnym rynkiem oraz elastyczność uczynienia z niej głównego źródła dochodu lub działalności dodatkowej.

Z uwagi na rosnące znaczenie tego modelu pracy powstał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12268

Wydanie: 12268

Spis treści

Reklama

Prospekt AVIVA

Zamów abonament