Astmę można tylko kontrolować
Według Światowej Organizacji Zdrowia astma co roku zabiera ludziom aż 15 mln lat życia w zdrowiu. To choroba cywilizacyjna z tendencją do bardzo szybkiego wzrostu.
Jak ograniczać bezpośrednie i pośrednie koszty astmy. Jak powinna wyglądać organizacja opieki nad chorymi. Działania na rzecz pacjentów z astmą, sytuacja osób z astmą ciężką. Edukacja pacjentów jako konieczny element leczenia. To tylko niektóre z tematów, które poruszyli eksperci podczas debaty „Astma – model diagnozowania i leczenia w Polsce”. Odbyła się ona w redakcji „Rzeczpospolitej”. Mowa była o międzysektorowych lukach w opiece nad pacjentami z astmą i możliwościach ich eliminowania, a także o nowych technologiach, które mogą służyć wsparciem systemowi ochrony zdrowia i pacjentom.
Zagadnienia te doskonale wpisują się w globalne problemy związane z leczeniem astmy. Myślą przewodnią przypadającego 3 maja Światowego Dnia Astmy były bowiem w tym roku słowa „Closing gaps in asthma care” (Domykanie luk w opiece nad pacjentami z astmą), a od 5 do 11 czerwca przypada Światowy Tydzień Alergii, który będzie się odbywał pod hasłem „Breath better. The Asthma & Allergy Connection” (Oddychać lepiej. Związki pomiędzy astmą i alergią).
Brak rozpoznania choroby
Prof. Maciej Kupczyk, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA), zwrócił uwagę, że astma i alergie to najczęstsze choroby przewlekłe u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Bardzo często rozpoczynają się już w dzieciństwie i trwają przez całe życie chorego, stanowiąc istotne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta