Rachunek sumienia
Walkę z rosyjskim agresorem utrudniają zawiłe przepisy ustawy.
Choć unijne rozporządzenia sankcyjne stosuje się bezpośrednio, tj. każda osoba (podmiot /obywatel /przedsiębiorca) jest zobowiązana do ich przestrzegania niezależnie od ewentualnych krajowych działań legislacyjnych, nie zawierają one regulacji dotyczących kar za naruszenie sankcji. Określenie takich kar należy do każdego z państw członkowskich – i to zadanie wykonuje polska ustawa sankcyjna.
Dodatkowo, wpisując się w rządową politykę jak najmocniejszego (przynajmniej medialnie) uderzenia w rosyjskie interesy, ustawa reguluje także nałożenie sankcji dalej idących niż przewidziane na poziomie unijnym. Przewiduje utworzenie krajowej listy osób i podmiotów, wobec których stosowane będą środki ograniczające, jak m.in. zamrożenie środków finansowych, wykluczenie z przetargów publicznych czy wpis na wykaz cudzoziemców, których pobyt w Polsce jest niepożądany.
Chaos i łamanie sankcji
Krajowa lista będzie miała charakter wyłącznie uzupełniający unijne wykazy osób objętych sankcjami, a to dlatego, że nie może powielać środków stosowanych względem tych osób .
W praktyce oznacza to prawdopodobnie chaos i nieświadome narażenie na złamanie sankcji. Polskie podmioty – aby nie narazić się na wielomilionowe kary – będą musiały na bieżąco weryfikować listę krajową,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta