Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego Polakom tak trudno rozumieć Franciszka

11 czerwca 2022 | Plus Minus | STANISŁAW JAROMI
Papież Franciszek przytula chłopca z Ukrainy, Watykan, 4 czerwca 2022
autor zdjęcia: Tiziana FABI/AFP
źródło: Rzeczpospolita
Papież Franciszek przytula chłopca z Ukrainy, Watykan, 4 czerwca 2022

Nasze słowa o papieżu, akcentujące każdą dwuznaczność, a pomijające główne przemówienia i dokumenty, tworzą świat fałszywy.

Gdy w połowie maja wyjeżdżałem z Polski na południe Europy, kupiłem na drogę „Plus Minus” nr 111 i zauważyłem, że wielu piszących próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak rozumieć to, co mówi i robi papież. Ostrożnie kwestię podejmuje Michał Szułdrzyński, ostro Joanna Szczepkowska. Tomasz Terlikowski wypowiadał się na temat Franciszka wielokrotnie i teraz swoją narrację o kryzysie w Kościele argumentuje inaczej.

Mając okazję do podróży po kilku krajach europejskich i licznych spotkań z ludźmi, próbowałem zweryfikować tezę, dlaczego tak trudno jest Polakom zrozumieć papieża. Rozmawiałem ze świeckimi i duchownymi z Włoch, Chorwacji i Słowenii oraz z kilkoma Polakami mieszkającymi od lat w Italii. Oto synteza usłyszanych tez. Mój komentarz będzie na końcu.

***

Wielu rozmówców stwierdza – wydawałoby się – oczywisty fakt, iż dla Polski sytuacja w Ukrainie to pierwsza od dawna wojna, która nas dotyczy i która uruchomiła w nas pokłady gościnności i empatii. Dla innych to kolejna wojna po Bałkanach, wojnach w Afryce i Azji Mniejszej. Ostatnio, równie krwawa i okrutna, była wojna w Syrii i Europa Południowa od lat angażuje się w pomoc potrzebujących i uchodźcom.

Przy tym inaczej rozumiemy nauczanie Kościoła o pokoju i wojnie. Encykliki od „Pacem in terris” Jana XXIII, przez „Redemptor hominis” i „Evangelium vitae” Jana Pawła II, po „Laudato si’” i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12290

Wydanie: 12290

Zamów abonament