Kuszące życie bez plastiku
Jest obecny w każdej dziedzinie naszego życia. Czy potrafimy się go pozbyć i funkcjonować bez niego?
Z 8300 mln ton pierwotnego plastiku wyprodukowanego w 2015 r. aż 6300 mln ton zostało wyrzuconych. Większość tych plastikowych odpadów wciąż jest z nami, zakopanych na wysypiskach lub zanieczyszczających środowisko – pisze BBC.
Mikroplastiki znaleziono w lodzie Antarktyki, w jelitach zwierząt żyjących w najgłębszych miejscach oceanów oraz w wodzie pitnej na całym świecie. Odpady z tworzyw sztucznych są obecnie tak rozpowszechnione, że według naukowców można je wykorzystać jako geologiczny wskaźnik antropocenu.
Niezbędny towarzysz
Ludzie od tysięcy lat używają materiałów podobnych do plastiku, takich jak szelak – wytwarzany z żywicy wydzielanej przez owady. Ma symbol E-904. Jednak współczesne tworzywa sztuczne wymyślono dopiero w XX wieku.
Pierwszy był bakelit z 1907 r. wytwarzany z ropy naftowej. Był trwały, niepalny, nietopliwy, nierozpuszczalny i nie przewodził ciepła i prądu. Robiono z niego telefony, radioodbiorniki, suszarki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta