Kobieta ofiarą polityki
Botticelli, Bellini, Carpaccio, Lotto czy Veronese to kolejni wielcy mistrzowie włoskiego renesansu, którzy goszczą na Zamku Królewskim w Warszawie.
To następna wystawa arcydzieł po ubiegłorocznej wizycie Caravaggia. Siedem obrazów przyjechało z Academii Carrara w Bergamo, słynnej ze swych zbiorów, i dodano do nich dwa cenne nabytki Zamku. To ponad sto lat rozkwitu sztuki XV i XVI wieku w najważniejszych ośrodkach artystycznych północnej Italii.
Główną rolę gra tu Sandro Botticelli i jego „Historia Wirginii” z około 1500 roku. Pierwotnie dekorowała jedną z florenckich rezydencji Vespuccich. Tworzyła tam parę z „Historią Lukrecji”, obrazem znajdującym się dziś w Bostonie. Oba opowiadały o zdarzeniach z historii starożytnej.
– Nawiązywały do losów kobiet, które straciły życie, stając się ofiarami wielkiej polityki – tłumaczy Mikołaj Baliszewski, polski kurator zamkowej wystawy „Botticelli opowiada historie”....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta