Ochrona i informacja dla podatnika
Przedmiotem interpretacji podatkowej nie może być ocena dowodów, która zwykle w postępowaniu podatkowym służy do ustalenia stanu faktycznego – orzekł NSA.
Indywidualne interpretacje podatkowe pełnią funkcję informacyjną i ochronną w zakresie konkretnego zagadnienia z zakresu prawa podatkowego (wyrok NSA z 2 lutego 2021 r., sygn. II FSK 3031/18, z odwołaniem się do wyroku NSA z 11 września 2015 r., sygn. I FSK 815/14).
Jednak indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego nie mają mocy formalnie wiążącej w stosunku do organów podatkowych, zaś indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm., dalej jako o.p.), nie stanowi porady prawnej lub optymalizacji podatkowej (wyrok NSA z 2 sierpnia 2019 r., sygn. II FSK 2483/17, ze wskazaniem w uzasadnieniu na wcześniejsze rozstrzygnięcia).
Jak rozumieć prawo
Rolą organu interpretacyjnego jest nie tyle przedstawianie poszczególnych sposobów rozumienia prawa, ile rozstrzygnięcie wątpliwości strony w stanie faktycznym przedstawionym przez wnioskodawcę, a przez organ uznanym za postawę do wydania interpretacji. Z kolei wydawanie „warunkowej interpretacji” przekracza zakres umocowania organu do wydania interpretacji z art. 14b §1 i nast. o.p., ponieważ instytucja „interpretacji warunkowej” jest rodzajowo odmienna od interpretacji indywidualnej i nie została przewidziana przez ustawodawcę, a organy administracji są zobowiązane na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta