O możliwości korzystania z programu komputerowego decydują warunki licencji
Jednostki samorządu terytorialnego powinny przygotować się do zawarcia umów licencyjnych na oprogramowanie. Chodzi np. o sformułowanie odpowiednich warunków udziału w przetargu.
Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiejkolwiek organizacji bez użycia programów komputerowych. Zaczynając od pakietów biurowych (np. edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego), przez systemy zarządzania (np. ECM), po oprogramowanie zabezpieczające zasoby i dane (programy antywirusowe, VPN, firewall). Klienci mogą korzystać z bogatej oferty wielu producentów i dystrybutorów oprogramowania, o różnych zakresach i sposobach licencjonowania. Dzięki temu klient może odpowiednio dobrać licencję w zależności od swoich potrzeb. Jednakże w przypadku, gdy klientem jest jednostka samorządu terytorialnego, może ona napotkać kilka specyficznych problemów.
Ochrona programów
Programy komputerowe, stanowiące utwór w rozumieniu prawa autorskiego, są chronione co do zasady jak utwory literackie (art. 74 ust. 1 prawa autorskiego). Ponadto ustawa wskazuje specyficzne zasady ochrony programów komputerowych, odmienne od zasad ochrony pozostałych rodzajów utworów. Różnice te to np. inny katalog pól eksploatacji, znaczące ograniczenie dozwolonego użytku czy węższy katalog praw osobistych twórcy oprogramowania.
Monopol prawnoautorski do programów komputerowych obejmuje m.in. trwałe i czasowe zwielokrotnianie programu komputerowego w całości lub części jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie. Czynności te wymagają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta