Zaczęło się już ostre oszczędzanie na zakupach
Rynek spożywczy już nie rośnie mimo napływu milionów Ukraińców, a złe sygnały płyną również od sprzedawców elektroniki, materiałów budowlanych czy ubrań. Polacy łapią się za kieszenie.
W kolejnych badaniach Polacy deklarują, że chcą oszczędzać, a rynkowe dane wskazują, iż faktycznie zaczęli skrupulatniej liczyć wydatki. Z najnowszych danych firmy NielsenIQ wynika, że w 12 miesięcy do maja 2022 r. rynek podstawowych produktów spożywczych i chemicznych urósł wartościowo o ponad 7 proc., co jest głównie efektem wyższych cen. Ilościowo bowiem mimo napływu milionów Ukraińców sprzedaż urosła jedynie o 0,3 proc., a żywności o skromne 0,1 proc.
Kupujemy coraz mniej
– Dotychczasowa wysoka kumulacja poziomów zapasów dotyczyła nie tylko firm, ale też klientów indywidualnych, krótkoterminowo wzmocniona również efektem wojny, generowała wzmożone zakupy w ostatnich kilku miesiącach – mówi Anna Czarczyńska z Katedry Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego.
– Wygaszenie tego impulsu nie oznacza jeszcze spadku konsumpcji bieżącej, ale uruchomienie podejścia przezornościowego, czyli ograniczenie konsumpcji nie niezbędnej w oczekiwaniu na wyższe koszty utrzymania jesienią i zimą – dodaje.
– Blisko połowa społeczeństwa istotnie ograniczyła oszczędzanie lub nie może sobie na nie w ogóle pozwolić. 63 proc. Polaków deklaruje ograniczenie częstotliwości korzystania z gastronomii....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta