Postępowanie egzekucyjne można pod pewnymi warunkami zwiesić
W orzecznictwie wskazano, że samo wniesienie przez skarżącego wniosku o umorzenie części należności lub rozłożenia ich na raty nie zobowiązuje organu do zawieszenia postępowania.
Istotą zawieszenia postępowania egzekucyjnego jest konieczność wstrzymania czynności egzekucyjnych z uwagi na wystąpienie przeszkód w jego prowadzeniu.
Przyczyny, z powodu których postępowanie egzekucyjne może zostać zawieszone, zostały enumeratywnie wymienione w art. 56 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Według tego przepisu postępowanie egzekucyjne ulega zawieszeniu w całości lub w części w razie wstrzymania wykonania, odroczenia terminu wykonania obowiązku albo rozłożenia na raty spłat należności pieniężnej, w razie śmierci zobowiązanego, jeżeli obowiązek nie jest ściśle związany z osobą zmarłego, w razie utraty przez zobowiązanego zdolności do czynności prawnych i braku jego przedstawiciela ustawowego, na żądanie wierzyciela, w innych przypadkach przewidzianych w ustawach.
Z urzędu lub na żądanie
Zawieszenie postępowania egzekucyjnego niewątpliwie jest związane z wystąpieniem pewnych okoliczności, które uniemożliwiają prawidłowy tok postępowania. Postępowanie może zostać zawieszone z urzędu albo na żądanie wierzyciela. Należy przy tym zauważyć, iż art. 56 § 1 u.p.e.a. wymienia przyczyny zawieszenia postępowania egzekucyjnego, nie pozostawiając organowi egzekucyjnemu swobody w zakresie orzekania o zawieszeniu, jak również nie zezwala na uwzględnienie innych powodów niż wyraźnie wymienione w ustawie. Natomiast sama ocena, czy istniały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta