Wykonywanie władzy publicznej wiąże się z odpowiedzialnością
Postępowanie w sprawie niezgodności z prawem decyzji może toczyć się według przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, ordynacji podatkowej, jak również jako postępowanie sądowoadministracyjne.
Odpowiedzialność organów administracji to temat, który niewątpliwie budzi spore emocje. Najczęstszą przyczyną rozważań na temat odpowiedzialności państwa, a więc organów władz, są zdarzenia wywołane zaniedbaniem obowiązków przez urzędników, niedopatrzeniem czy długotrwałym brakiem podjęcia jakichś działań. Wówczas ważne jest zarówno wskazanie osoby winnej, by pociągnąć ją do odpowiedzialności, jak i nałożenie określonych sankcji i zadośćuczynienie za powstałą szkodę, jeśli taka wystąpiła. Pociągnięcie do odpowiedzialności spełnia przy tym funkcje zmierzające do eliminacji podobnych zachowań w przyszłości.
Władza publiczna ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu tej władzy (art. 417 § 1 kodeksu cywilnego), jak również za szkodę, która powstała w związku z wydaniem aktu normatywnego (art. 417(1) § 1 kodeksu cywilnego), prawomocnego orzeczenia albo ostatecznej decyzji (art. 417(1) § 2 kodeksu cywilnego), a także w związku z niewydaniem orzeczenia, decyzji (art. 417(1) § 3 kodeksu cywilnego) albo aktu normatywnego (art. 417(1) § 4 kodeksu cywilnego), gdy obowiązek ich wydania przewiduje przepis prawa.
Władza publiczna
Podmiotami władzy publicznej, które ponoszą odpowiedzialność, są Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego (gminy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta