Działalność strefowa jest zwolniona z CIT pomimo pracy zdalnej
Działalność wykonywana na terenie SSE nie oznacza nieprzerwanej, fizycznej obecności pracowników na jej obszarze. Dochód z działalności prowadzonej przez spółkę na podstawie zezwoleń podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym także wtedy, gdy pracownicy świadczą pracę z innego miejsca niż siedziba spółki.
Przedstawione stanowisko wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 maja 2022 r. (0111-KDIB1-3.4010.46.2022.2.PC).
W 2013 r. spółka (polski rezydent podatkowy) uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o SSE. Wnioskodawca spełnił warunki prowadzenia działalności wskazane w zezwoleniu, tj. poniósł określone wydatki inwestycyjne, zwiększył, a następnie utrzymał wymagany poziom zatrudnienia oraz wywiązał się z terminu zakończenia inwestycji. W rezultacie spółka mogła skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT. Dodatkowo, w 2016 r. spółce udzielono kolejnego zezwolenia strefowego. W związku z wybuchem pandemii oraz obowiązującymi w tym zakresie regulacjami spółka poleciła swoim pracownikom wykonywanie pracy zdalnej. W konsekwencji wnioskodawca zwrócił się z pytaniem do dyrektora KIS, czy dochód z działalności prowadzonej przez spółkę na podstawie zezwoleń podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, o którym mowa wart. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT w zw. z art. 16 ust. 1 ustawy o SSE, w przypadku gdy niektórzy pracownicy świadczą pracę w formie zdalnej.
Wnioskodawca odwołał się do uzasadnienia przepisów o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta