Jak rozliczyć faktury sprzed rezygnacji z metody kasowej
W przypadku utraty prawa do metody kasowej mały podatnik wykazuje transakcje w JPK_VAT zgodnie z okresem, w którym należności zostały uregulowane i zobowiązania zapłacone.
Metoda kasowa na stałe zagościła w rozliczeniowym repertuarze podatników. Jednak w czasie wykonywania działalności gospodarczej i wraz z jej rozwijaniem może się zdarzyć, że przedsiębiorca przestaje mieć status małego podatnika i tym samym traci prawo do metody kasowej lub z niej rezygnuje. Warto wiedzieć, jak w takim przypadku rozliczyć VAT z faktur, które zostały wystawione oraz otrzymane w trakcie obowiązywania metody kasowej, a nie zostały jeszcze opłacone na dzień rezygnacji. Istotna jest również kwestia okresu za jaki należy wykazać podatek w JPK_VAT.
Na wstępie trzeba jednak przypomnieć, że tylko mali podatnicy mają prawo stosować metodę kasową >patrz ramka.
Jak stanowi art. 21 ust. 3 ustawy o VAT mały podatnik może zrezygnować z metody kasowej, nie wcześniej jednak niż po upływie 12 miesięcy, w trakcie których rozliczał się tą metodą, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca kwartału, w którym stosował tę metodę.
Istotny jest również art. 86 ust. 10e ustawy o VAT. Przepis...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta