Zbyta wierzytelność może stracić status odpisanej jako nieściągalna
Sprzedaż nieściągalnej wierzytelności może skutkować utratą prawa do jej rozpoznania jako koszt uzyskania przychodu na tej podstawie. W takim przypadku konieczne może być dokonanie korekty kosztów.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 maja 2022 r. (II FSK 2502/19).
Spółka z o.o. udziela pożyczek przez Internet w trybie pozabankowym. Spółka z chwilą udzielenia pożyczki rozpoznaje jako przychód należne prowizje, choćby nie zostały jeszcze otrzymane. W przypadku nieuregulowania przez pożyczkobiorcę należności w terminach umownych, spółka – w stanie prawnym do końca 2017 r. – odpisywała tę wierzytelność jako nieściągalną, zaliczając ją do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a ustawy o CIT.
Spółka wystąpiła z wnioskiem do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie odpłatnego zbycia nieściągalnych wierzytelności zaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodów oraz obowiązku dokonania korekty. Jej zdaniem, nie jest ona w takich okolicznościach zobowiązana do korekty uprzednio rozpoznanych kosztów. Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem i stwierdził, że spółka w momencie sprzedaży wierzytelności traci prawo do rozpoznania jej w kosztach uzyskania przychodów jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta