Polski Ład skomplikował połączenia spółek
Połączenia spółek to złożone procesy, wymagające pogłębionej analizy w zakresie podatków dochodowych dla spółki przejmującej i wspólnika spółki przejmowanej. Polski Ład zmodyfikował regulacje w tym zakresie i utrudnił ich stosowanie.
Przepisy Polskiego Ładu bardzo zmieniły i skomplikowały regulacje dotyczące podatkowych skutków połączenia spółek.
Kontynuacja wyceny majątku
Novum wprowadzonym przez Polski Ład jest m.in. uzależnienie braku rozpoznania przychodu z połączenia przez spółkę przejmującą od tego, czy kontynuuje ona wycenę do celów podatkowych składników majątku spółki przejmowanej. Dodatkowym warunkiem jest ich przypisanie do działalności prowadzonej na terenie Polski, ale ten aspekt jest raczej dość prosty w weryfikacji.
Takie ujęcie tematu jest już tak naprawdę próbą wyciągnięcia syntezy z nowych regulacji, ponieważ ich redakcja jest dużo bardziej skomplikowana i posługuje się nieujednoliconą terminologią. Ponadto, nie wprowadza własnych definicji pojęć np. „majątek”, „składniki majątku” czy „wartość podatkowa”, przez co nie wiadomo, do których części ustawy odwoływać się w tym zakresie.
Z braku klarownych regulacji wydaje się, że należy sięgnąć po reguły języka potocznego oraz powszechne ekonomiczne rozumienie ww. instytucji. Konkluzją byłoby, że jeżeli tylko wartość podatkowa składników majątku (rozumianych tak samo jak „składniki majątkowe”, zdefiniowane w słowniczku ustawy o CIT), przyjęta przez spółkę przejmującą, jest taka sama, jak w spółce przejmowanej, to żaden przychód według omawianej regulacji nie powstaje. Reguła ta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta