Religia w kulturze memów
Stoimy dziś w obliczu radykalizmu, także programowego, który w zasadzie wyklucza jednakowy dystans Kościoła wobec różnych sił politycznych. W takiej atmosferze Kościół jest skazany na prawicę.
Polska AD 2022. W Chorwacji dochodzi do katastrofy autokaru wiozącego polskich pielgrzymów do Medjugorje. Ginie kilkanaście osób, przez wiele dni dramat jest tematem medialnym. Może on wywoływać rozmaite reakcje – od zwątpienia (jak to, ludzie jadący zamanifestować swoje szczególne zaufanie dla Bożej opieki stają się ofiarami?), po pytania czysto społeczne. Choćby to, dlaczego autokary z pielgrzymkami ulegają częściej wypadkom poza Polską niż te zwykłe wycieczkowe.
Ale oto pojawia się komentarz profesora Jana Hartmana, akademika i etyka, będący odpowiedzią na wezwania arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, aby modlić się za ofiary i ich rodziny. Hartman pod wpisem hierarchy napisał: „I nadal będziesz się modlił do »niezawodnej« i »nieustającej pomocy» Maryi? Za dusze pielgrzymów, którym tak pomogła?”. A na swoim profilu dodał: „Cały kraj zawieszony jest reklamami Medjugorje, żerującymi na nieszczęściu Ukrainy (masz tam jechać modlić się o pokój). Cyniczny biznes polega na wmawianiu ludziom, że ich modły do Maryi będą wysłuchane. Jak widać, nie zostały. Ale biznes nadal będzie się kręcił”.
Czy uczony może do tego stopnia nie rozumieć sensu modlitwy, notabene występującej nie tylko w chrześcijaństwie? I na dokładkę ten agresywny język, który ma zawstydzić, upokorzyć każdego człowieka wierzącego. Hartman jawi się tu jako reprezentant kierunku,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta