Kto dziedziczy według kodeksu cywilnego
ZASADY | Gdy nie ma ważnego testamentu lub wyznaczone w nim osoby nie przyjęły spadku, następuje dziedziczenie ustawowe.
Gdy spadkodawca nie zostawił ważnego testamentu albo wprawdzie go pozostawił, ale spadek został odrzucony przez wszystkie powołane w nim osoby, a także w razie braku możliwości dziedziczenia przez te osoby, krąg osób powołanych do dziedziczenia oraz ich udziały w spadku określane są przepisami kodeksu cywilnego, a więc zastosowanie znajduje dziedziczenie ustawowe. Dziedziczenie na podstawie testamentu ma wprawdzie pierwszeństwo oraz wyłącza co do zasady dziedziczenie ustawowe, ale w przypadku braku ważnego testamentu albo odmowy przyjęcia spadku przez wyznaczonych w nim spadkobierców, zasadą jest dziedziczenie właśnie na podstawie przepisów ustawy.
Przede wszystkim więzy rodzinne
Przepisy kodeksu cywilnego, w ramach dziedziczenia ustawowego, regulują więc odpowiednią kolejność dziedziczenia przez poszczególne osoby oraz zakres przypadających na te osoby udziałów w spadku. W pierwszej kolejności ustawa wskazuje na dziedziczenie przez osoby z kręgu najbliższej rodziny spadkodawcy, a w kolejnych grupach znajdują się dalsi członkowie rodziny. Dopiero na końcu znajdują się konkretne podmioty niespokrewnione ze spadkodawcą, w tym również tzw. spadkobiercy konieczni, tj. gmina ostatniego miejsca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta