Dodatek zagraniczny zwiększał ekwiwalent za urlop wypoczynkowy
Wysokość świadczenia za niewykorzystane dni wypoczynku dla osoby pełniącej służbę dyplomatyczną od 16 czerwca 2021 r. ustala się z pominięciem dodatku zagranicznego. Ale wypłaty za wcześniejsze okresy powinny go uwzględniać.
W oparciu o treść ustawy o służbie zagranicznej z 27 lipca 2001 r., tj. w brzmieniu obowiązującym do 15 czerwca 2021 r., prowadzonych jest aktualnie co najmniej kilkadziesiąt spraw związanych z nieujętym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych dodatkiem zagranicznym jako elementem ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Z tego względu wydaje się uzasadnione poruszenie problemu związanego z tym, czy przy liczeniu wysokości ekwiwalentu za niewykorzystany urlop powinien być uwzględniony dodatek zagraniczny. Ta problematyka dotyczy członków służby zagranicznej, którzy byli zatrudnieni w placówkach zagranicznych właśnie w oparciu o treść ustawy o służbie zagranicznej z 27 lipca 2001 r. Z tym zastrzeżeniem, że przedmiotowe zagadnienie dotyczy w szczególności tych osób, które pełniły służbę dyplomatyczną w okresie do 15 czerwca 2021 r. włącznie.
Wyraźne wyłączenie…
Aktualnie, w oparciu o bieżącą treść ustawy o służbie zagranicznej (ustawa z 21 stycznia 2021 r., tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 1076 ze zm.) mamy wprost wyłączenie odnoszące się do ujęcia dodatku zagranicznego przy wyliczeniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Mówi o tym treść ust. 5 art. 51 wspominanej ustawy, zgodnie z którym: Dodatek zagraniczny nie stanowi podstawy obliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Równocześnie w uzasadnieniu do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta