Rozliczenia ukraińskich zarobków mogą przejść do Polski
26 sierpnia 2022 r. upłynie 183 dni, od kiedy z objętej wojną Ukrainy przybyli do nas pierwsi uchodźcy. To właściwy moment na weryfikację ich statusu podatkowego w Polsce. Upływ terminu może bowiem znacząco wpłynąć na rozliczanie podatków w naszym kraju.
Sytuacja życiowa uchodźców z Ukrainy, którzy trafili do Polski, jest bardzo różna. Część osób porzuciła swoje domy oraz pracę i po przekroczeniu granicy podjęła nowe zatrudnienie w polskich firmach. Część natomiast po przekroczeniu granicy nadal pozostała pracownikami firm z siedzibą w Ukrainie i wykonuje na ich rzecz pracę w formie zdalnej. Niektóre firmy z Ukrainy przeniosły zaś swoich pracowników do polskich oddziałów. Każdy z tych przypadków należy rozpatrywać więc indywidualnie.
Każdy przypadek indywidualnie
Pomimo wprowadzenia przepisów szczególnych dedykowanych uchodźcom z Ukrainy, polski ustawodawca nie wprowadził dla nich specyficznego zwolnienia z podatku dochodowego. W ramach uproszczenia kwestii proceduralnych dopuszczono m.in. możliwość dobrowolnego składania oświadczeń o przyjęciu przez uchodźców statusu polskiego rezydenta podatkowego. Te rozwiązania nie zmieniły jednak podstawowych zasad opodatkowania dochodów. Nie wprowadzono także zmian w obowiązującej polsko-ukraińskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Do kwestii interpretacji przepisów dotyczących rezydencji podatkowej uchodźców nie odniósł się formalnie także resort finansów, choć w niektórych pismach skierowanych do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta