Spadek trzeba podzielić
PROCEDURY | Jeżeli spadkobierców jest kilku, to trzeba rozdysponować składniki majątku między poszczególne osoby.
Formalne potwierdzenie praw do spadku poprzez uzyskanie sądowego stwierdzenia nabycia spadku albo w ramach notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia wyjaśnia przynależność spadku do konkretnych spadkobierców. Jeżeli spadkobierca jest jeden, to w sposób oczywisty staje się on wyłącznym właścicielem składników należących do spadku. Jeżeli jednak spadkobierców jest kilku, to spadek przysługuje im w ramach wspólności spadkowej, do której przepisy każą stosować odpowiednio regulacje przewidziane dla współwłasności w częściach ułamkowych.
Każdemu ze spadkobierców przysługuje zatem przypadający na niego udział w każdym ze składników masy spadkowej, co w sposób oczywisty utrudnia i ogranicza w praktyce korzystanie oraz rozporządzanie składnikami spadku. W szczególności spadkobierca może współposiadać i korzystać z rzeczy należącej do spadku (np. nieruchomości) tylko w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z tej rzeczy przez pozostałych spadkobierców. Natomiast spadkobierca może rozporządzić swoim udziałem w przedmiocie należącym do spadku (np. sprzedać ten udział) wyłącznie za zgodą pozostałych spadkobierców.
Taki stan rzeczy jest więc ze swej natury stanem przejściowym, wymagającym odpowiedniego podziału składników masy spadkowej między...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta