Do sądu albo do notariusza
PROCEDURY | Aby sprzedać nieruchomość, trzeba uzyskać potwierdzenie praw do spadku.
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą na jego spadkobiercę z chwilą otwarcia spadku, a więc z chwilą śmierci spadkodawcy. Z formalnego punktu widzenia dziedziczenie wymaga jednak przeprowadzenia niekiedy nawet kilku postępowań sądowych lub dopełnienia odpowiednich czynności przed notariuszem. Oprócz opisanych już czynności sądowych z zakresu prawa spadkowego (patrz str. V9–11), spośród których większość zazwyczaj nie będzie musiała być przeprowadzona, występują również takie, które są konieczne dla formalnego potwierdzenia nabycia spadku przez konkretnego spadkobiercę lub potwierdzenia nabycia przedmiotu zapisu windykacyjnego przez konkretnego zapisobiercę. Bez uzyskania potwierdzenia praw do spadku spadkobierca nie ma możliwości wylegitymowania się np. przed kupującym nieruchomość (oraz notariuszem) dokumentem potwierdzającym przysługujące mu prawo własności.
Przepisy pozwalają na przeprowadzenie tej procedury na jeden z dwóch równoważnych sposobów, spośród których każdy ma pewne zalety, ale także wady. Są to:
∑ sądowe stwierdzenie nabycia spadku albo
∑ notarialne poświadczenie dziedziczenia.
1. Sądowe stwierdzenie nabycia spadku
Potwierdzenie, że konkretny spadkobierca lub spadkobiercy uprawnieni są do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta