Sąd podejmie odpowiednie czynności
POSTĘPOWANIE | Aby zapewnić prawidłowy przebieg dziedziczenia, trzeba czasem złożyć odpowiednie wnioski do sądu.
Omawiane czynności sądowe powinny zostać przeprowadzone przed właściwym sądem (sądem spadku), przy czym dla poszczególnych czynności przewidziana jest niekiedy odmienna, szczególna właściwość.
Zabezpieczenie spadku
Zabezpieczenie spadku ma przeciwdziałać sytuacjom, w których z jakiejkolwiek przyczyny grozi naruszenie rzeczy lub praw majątkowych, które w chwili otwarcia spadku były we władaniu lub należały do spadkodawcy. Wszczynając to postępowanie, należy uprawdopodobnić wobec sądu w szczególności, że wspomnianym rzeczom lub prawom grozi usunięcie, uszkodzenie, zniszczenie lub nieusprawiedliwione rozporządzenie nimi.
Wniosek o zabezpieczenie spadku może złożyć przede wszystkim spadkobierca, osoba uprawniona do zachowku, zapisobierca lub wykonawca testamentu oraz inne osoby wymienione w przepisach, przy czym wnioskodawca powinien uprawdopodobnić swój status przed sądem. W omawianej sprawie sądem właściwym może być sąd inny niż sąd spadku, jako że sprawę kieruje się do sądu, w którego właściwości miejscowej znajdują się rzeczy będące w chwili otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy) we władaniu spadkodawcy. Przy czym, jeżeli przedmiotem zabezpieczenia mają być prawa majątkowe, to sądem właściwym jest sąd właściwości ogólnej osoby zobowiązanej z tytułu tego prawa, a gdy osoby takiej nie ma, sądem właściwym jest sąd, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta