Kadencja bez zmian czy trochę wydłużona
Problem wydłużenia kadencji władz samorządowych rozpatrywany jest na płaszczyźnie politycznej, prawnej i techniczno-organizacyjnej. Względy administracyjne nie mogą jednak przeważać nad prawnymi, w szczególności nie mogą prowadzić do ograniczenia praw wyborczych.
Dyskusja na temat możliwości wydłużenia kadencji władz samorządowych i przeniesienia wyborów z jesieni 2023 na późniejszy termin, skupia się na aspekcie politycznym. Nie wolno zapominać, że sprawa ta ma także wymiar prawny i techniczno-organizacyjny (administracyjny).
Kumulacja głosowań
Istota problemu dotyczy tzw. „kumulacji wyborczej”, która zgodnie z przepisami może nastąpić na jesieni 2023 r., kiedy to w bardzo krótkich odstępach mają odbyć się wybory samorządowe i parlamentarne. Obecny kalendarz wyborczy stwarza ryzyko skumulowania w jedną niedzielę głosowania w dwóch różnych wyborach. Niemniej jednak, w każdym możliwym wariancie, czynności poprzedzające przeprowadzenie głosowania będą, przynajmniej częściowo, prowadzone równolegle.
Czym są wybory
Wszak „wybory”, to nie tylko sam akt głosowania. Pojęcie „wybory” oznacza procedurę obejmującą zgłaszanie kandydatów, przeprowadzenie kampanii wyborczej, głosowanie, ustalenie wyników głosowania, stwierdzenie wyniku wyborów oraz rozliczenie kampanii wyborczej.
Wybory przeprowadzane są przez tzw. „administrację wyborczą” na którą składają się komisarze wyborczy i komisje wyborcze różnych szczebli. Terenowe komisje wyborcze (okręgowe, rejonowe, terytorialne i obwodowe) są powoływane ad hoc. W proces wyborczy zaangażowani są także urzędnicy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta