Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za błędy AI odpowie... No właśnie, kto?

23 sierpnia 2022 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
W przyszłym miesiącu rozstrzygać będzie się kształt rynku AI w Europie. Nowe regulacje UE mają określać m.in. kwestie odpowiedzialności i zakresu ingerencji sztucznej inteligencji.
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
W przyszłym miesiącu rozstrzygać będzie się kształt rynku AI w Europie. Nowe regulacje UE mają określać m.in. kwestie odpowiedzialności i zakresu ingerencji sztucznej inteligencji.

Coraz więcej przedsiębiorstw myśli o polisie, która uchroni je od odpowiedzialności za szkody wyrządzone na skutek stosowanych przez firmę inteligentnych algorytmów.

7,5 mln funtów – taką karę ma zapłacić nowojorska spółka Clearview AI za masowe utrwalanie i katalogowanie zdjęć osób z internetu i mediów społecznościowych. Brytyjski regulator uznał, że działania firmy specjalizującej się w technologiach rozpoznawania twarzy są bezprawne. Podobne decyzje zapadły również w Australii czy Grecji, gdzie – w lipcu br. – za działanie sztucznej inteligencji nałożono na Clearview AI aż 20 mln euro kary. Kilka miesięcy wcześniej z kolei węgierski Urząd Ochrony Danych Osobowych obciążył Hungarian SA, jeden z tamtejszych banków, kwotą 700 tys. euro „za naruszenia w obszarze AI”.

Przykładów przekraczania przez algorytmy obowiązujących regulacji w ostatnich latach szybko przybywa. Jednocześnie technologie sztucznej inteligencji rozlewają się w biznesie niezwykle dynamicznie, narażając mniej świadome firmy na odpowiedzialność. Z badań McKinsey wynika, że pod koniec zeszłego roku już 56 proc. firm na świecie korzystało z rozwiązań AI. A to o 6 pkt proc. więcej niż jeszcze rok wcześniej. Analizy wskazują,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12350

Wydanie: 12350

Spis treści
Zamów abonament