Za błędy AI odpowie... No właśnie, kto?
Coraz więcej przedsiębiorstw myśli o polisie, która uchroni je od odpowiedzialności za szkody wyrządzone na skutek stosowanych przez firmę inteligentnych algorytmów.
7,5 mln funtów – taką karę ma zapłacić nowojorska spółka Clearview AI za masowe utrwalanie i katalogowanie zdjęć osób z internetu i mediów społecznościowych. Brytyjski regulator uznał, że działania firmy specjalizującej się w technologiach rozpoznawania twarzy są bezprawne. Podobne decyzje zapadły również w Australii czy Grecji, gdzie – w lipcu br. – za działanie sztucznej inteligencji nałożono na Clearview AI aż 20 mln euro kary. Kilka miesięcy wcześniej z kolei węgierski Urząd Ochrony Danych Osobowych obciążył Hungarian SA, jeden z tamtejszych banków, kwotą 700 tys. euro „za naruszenia w obszarze AI”.
Przykładów przekraczania przez algorytmy obowiązujących regulacji w ostatnich latach szybko przybywa. Jednocześnie technologie sztucznej inteligencji rozlewają się w biznesie niezwykle dynamicznie, narażając mniej świadome firmy na odpowiedzialność. Z badań McKinsey wynika, że pod koniec zeszłego roku już 56 proc. firm na świecie korzystało z rozwiązań AI. A to o 6 pkt proc. więcej niż jeszcze rok wcześniej. Analizy wskazują,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta