Zawieszeni na linie życia
Doczekaliśmy się wreszcie pierwszego polskiego filmu fabularnego z akcją w górach wysokich. „Broad Peak” w reżyserii Leszka Dawida jest pionierskim dokonaniem, bo nawet Amerykanie nie kręcili zdjęć do filmu „K2” w Karakorum na takich wysokościach, co Polacy. Jak wygląda praca z kamerą na wysokościach?
Jest 5 marca 2013 roku. Dwunasta pod względem wysokości góra na świecie, ośmiotysięcznik zlokalizowany na granicy Chin i Pakistanu. Warunki do wspinaczki idealne: –35 stopni C w słońcu. W cieniu człowiek jest w stanie wytrzymać w bezruchu 15 sekund. Czterech polskich himalaistów – Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski – dokonuje pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak (8047 m n.p.m.). Doniesienie o zdobyciu góry wywołuje falę entuzjazmu miłośników gór w Polsce oraz na całym świecie. Chwilę później radość z sukcesu zamiera. Dwóch ostatnich wspinaczy rozpoczęło bowiem dramatyczną walkę o życie podczas schodzenia ze szczytu. Kiedy ją przegrali, rozgorzała narodowa dyskusja o etyce himalaizmu i pojęciu partnerstwa w górach.
W lipcu 2013 roku Jacek Berbeka zorganizował wyprawę po ciało brata. Nie udało się go jednak odnaleźć. Członkiem tej drugiej wyprawy był znany reporter Jacek Hugo-Bader, który po powrocie opublikował – nie bez kontrowersji – książkę „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”. To ona zainspirowała producentów do realizacji filmu „Broad Peak” w reżyserii Leszka Dawida, który od niedawna jest dostępny widzom na platformie Netflix.
„Broad Peak” został wyprodukowany przez warszawskie East Studio. Inicjatorami powstania filmu byli bracia Maciej i Krzysztof Rzączyński, Dawid Janicki i Paweł Rymarz....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta