Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pugaczowa jako źdźbło

24 września 2022 | Plus Minus | Irena Lasota

Żaden terror nie trwa wiecznie. Niestety, może trwać długo i zniszczyć nie tylko ludzi – czasem nawet miliony ludzi, ale też i wiarę ludzi, że jest sens przeciwstawiać się władzy. Po jakimś jednak czasie coś się zmienia, jak by nie było, na lepsze.

Marksiści (komuniści, bolszewicy, leniniści) twierdzili, że rewolucje następują w momencie, gdy lud, zwany zgodnie z teorią proletariatem, nie może już dłużej wytrzymać ucisku i buntuje się, obcinając uciskającym władcom dosłownie i w przenośni głowy. Nieideologiczni badacze zauważyli jednak, że rewolucje i bunty następują wtedy, gdy władza słabnie i gdy widać, że jest gotowa do reform czy choćby do ograniczenia terroru.

W dzisiejszej Rosji nie panuje terror, choć władze i wojska rosyjskie próbują go wprowadzić na okupowanych terenach Ukrainy. Zaczęło się od anszlusu Krymu, gdzie od ośmiu lat skazuje się – głównie Tatarów krymskich – na wieloletnie więzienia i zsyła się ich do najodleglejszych więzień w Rosji. Lista represjonowanych na półwyspie sięga kilkuset osób i wśród nich znajdują się ludzie skazywani lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12378

Wydanie: 12378

Zamów abonament