Osłabienie popytu wyzwaniem dla firm
W obliczu wysokiej inflacji i pogarszającej się koniunktury gospodarczej wiele spółek z warszawskiej giełdy musi się liczyć ze spadkiem popytu, co nie pozostanie bez wpływu na ich sytuację finansową.
Wyniki finansowe osiągnięte w I półroczu 2022 r. pokazały, że wciąż liczna grupa spółek mogła się pochwalić rosnącymi przychodami i zyskami mimo utrzymującej się presji kosztowej. Jednak ich zarządy z coraz większym niepokojem spoglądają na kolejne kwartały, obawiając się negatywnych skutków pogarszającego się otoczenia gospodarczego.
– Gorszą sytuację części przedsiębiorstw powinno być widać w II półroczu br., natomiast część jeszcze w tym roku broni się przed spadkiem marż ze względu np. na podpisane umowy zabezpieczające koszty zakupów energii elektrycznej, kurs walutowy czy ceny poszczególnych komponentów. Część kontraktów zabezpieczających prawdopodobnie wygaśnie z końcem br. – wskazuje Mateusz Namysł, analityk mBanku.
– Oprócz zwiększonych kosztów wyzwaniem dla przedsiębiorstw może być ograniczenie popytu na niektóre dobra i usługi w związku ze spadkiem realnych wynagrodzeń i dodatkowo środowiskiem wyraźnie wyższych stóp procentowych niż w ostatnich latach. Zresztą same koszty obsługi długu mogą być wyzwaniem dla najbardziej zadłużonych przedsiębiorstw w kolejnych kwartałach, zwłaszcza jeśli RPP byłoby zmuszone podnosić stopy do wyższych poziomów, niż jest to obecnie komunikowane – dodaje.
Przemysł na problem
Zdaniem Macieja Nałęcza,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta