Zezwolenia na pracę cudzoziemców mniej sformalizowane
Starając się o zalegalizowanie pracy obcokrajowca, pracodawca może obecnie posługiwać się kopiami dokumentów. A urząd pracy nie ma obowiązku stosować testu rynku pracy w każdym przypadku.
29 lipca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie regulujące m.in. wydawanie zezwoleń na pracę oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Zastąpiło ono rozporządzenie z 7 grudnia 2017 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń. Nie zmienia ono warunków wydawania takich zezwoleń, natomiast reguluje pewne kwestie formalne. Dostrzegalną zmianą jest ograniczenie konieczności przedstawiania oryginałów dokumentów w takich postępowaniach. Postępowania rozpoczęte i nie zakończone przed 29 lipca prowadzone są na podstawie dotychczasowych przepisów.
Kopie dokumentów
Przed wejściem w życie zmian pracodawca musiał posługiwać się przy składaniu wniosku oryginałami dokumentów. Obecnie można posłużyć się kopiami dokumentów, które nie zostały potwierdzone za zgodność z oryginałem. Urząd pracy zachował jednak prawo do żądania przedłożenia takiego oryginału do wglądu.
W przypadku formy elektronicznej kopie dokumentów będą przedstawiane w formie skanów załączonych do wniosku składanego za pośrednictwem portalu praca.gov.pl.
Czy zmiany przyjmą się w praktyce? To zależy od urzędów. Dotychczas żądanie przez urzędy oryginałów dokumentów przy składaniu wniosków elektronicznych stanowiło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta