Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po odwołaniu epidemii trzeba przelać część odpisów socjalnych

29 września 2022 | Kadry i Płace | Joanna Kalinowska

Na okres ogłoszonego stanu epidemii czy zagrożenia epidemicznego firma może zawiesić obowiązki związane z funduszem socjalnym. Ale ten trwa tylko do 30 września br.

Jeśli okres zagrożenia epidemicznego nie zostanie przedłużony, przestanie obowiązywać przepis, który miał ułatwić życie w pandemii firmom tworzącym zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W myśl art. 15ge tzw. tarczy antykryzysowej, pracodawca, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych (w rozumieniu art. 15g ust. 9 ten ustawy) lub istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń (w rozumieniu art. 15gb ust. 2 ustawy) może zawiesić wynikające z  ustawy o  zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obowiązki:

∑ tworzenia lub funkcjonowania zfśs,

∑ dokonywania odpisu podstawowego,

∑ wypłaty świadczeń urlopowych.

Taka możliwość przysługuje jednak tylko w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19. Tym samym uprawnienie to wygaśnie z końcem września 2022 r., o ile ustawodawca nie przedłuży go kolejnym rozporządzeniem.

Jeżeli tak się nie stanie, zwolnienie z powyższych obowiązków przestanie być aktualne od 1 października. Rodzi się pytanie, jak powinni postępować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12382

Wydanie: 12382

Spis treści
Zamów abonament