Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwodna gorączka złota

01 października 2022 | Plus Minus | Marcin Łuniewski
Konkrecje to niepozorne skały na dnie mórz i oceanów zawierające w sobie m.in. miedź, nikiel, mangan oraz kobalt – pierwiastki cenne ze względu na globalny rozwój „zielonych” technologii. Wyścig po nie właśnie się rozpoczął. Na zdjęciu guzek manganu
autor zdjęcia: CAROLINE SEIDEL/DPA/dpa Picture-Alliance/AFP
źródło: Rzeczpospolita
Konkrecje to niepozorne skały na dnie mórz i oceanów zawierające w sobie m.in. miedź, nikiel, mangan oraz kobalt – pierwiastki cenne ze względu na globalny rozwój „zielonych” technologii. Wyścig po nie właśnie się rozpoczął. Na zdjęciu guzek manganu

Przyspiesza wyścig o ukryte w głębinach oceanów surowce. Ich eksploatacja ma umożliwić produkcję milionów aut elektrycznych i paneli słonecznych kluczowych w zielonej gospodarce. Może też jednak unicestwić bezcenne i dziewicze ekosystemy.

W połowie września z meksykańskiego portu Manzanillo na wyjątkową misję popłynął statek o nazwie „Hidden Gem”. Potężna, licząca ponad 220 metrów długości jednostka jest przystosowana do transportu minerałów z dna morskiego. Na pokładzie ma zaprojektowany na zamówienie pojazd przeznaczony do ich zbierania. Statek zarządzany przez The Metals Company (TMC), kanadyjską korporację specjalizującą się w górnictwie głębinowym, kierował się w stronę tzw. strefy Clarion-Clipperton (CCZ). To rozległa, rozciągająca się od Hawajów po Meksyk, podwodna równina znajdująca się na dnie Oceanu Spokojnego. Celem ekspedycji jest przetestowanie sprzętu górniczego na ekstremalnie dużych głębokościach, gdzie ciśnienie jest wielokrotnie wyższe niż na powierzchni.

Pozwolenie na misję „Hidden Gem” wydała Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego (ISA), która zajmuje się nadzorem nad wydobyciem na wodach międzynarodowych oraz ochroną głębin morskich. Decyzja zaskoczyła przeciwników kopania na dnie. ISA po latach debat nad tym, czy powinno się pozwolić na eksploatację podwodnych minerałów, po raz pierwszy od 1970 r. wydała zgodę na takie próbne wydobycie. Tym samym wyścig o podwodne zasoby wszedł w kolejną fazę.

Bezcenne ziemniaki

Dnem morskim i jego zasobami od lat interesuje się coraz więcej państw. Do tej pory prace...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12384

Wydanie: 12384

Zamów abonament