Dyscyplinarne zwolnienie dyrektora szkoły
Stosunek pracy dyrektora szkoły nawiązywany jest na podstawie powołania. Przepisy prawa przewidują możliwość dyscyplinarnego zwolnienia kierownika placówki oświatowej.
Zasady odwoływania ze stanowiska dyrektora szkoły przewidują przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1082 z późn. zm.; dalej: p.o.). Znajdują one zastosowanie także do dyrektorów placówek oświatowych niebędących szkołami. Omawiane przepisy znajdują zastosowanie zarówno do osób będących nauczycielami, jak i niebędących nimi, którym powierzono takie stanowisko.
Ponadto, łączna interpretacja przepisów art. 66 w zw. z art. 65 ust. 1 p.o. prowadzi do wniosku, że omawiany tryb rozwiązania stosunku pracy znajduje także zastosowanie do wicedyrektorów szkół lub placówek oświatowych, oraz do osób zatrudnionych na innych stanowiskach kierowniczych (jeżeli takowe zostały utworzone). Przy czym, z uwagi na fakt, że pracowników na te stanowiska powołuje dyrektor szkoły lub placówki, to także jemu przysługuje kompetencja do odwoływania takich pracowników ze stanowiska.
Zasady zwolnienia dyscyplinarnego nie znajdują zastosowania do dyrektorów szkół lub placówek oświatowych wszystkich rodzajów. Wyłączenia wynikają z przepisu art. 67 ust. 2 p.o.
Kiedy można odwołać
Przepisy art. 66 określają przesłanki odwołania dyrektora szkoły ze stanowiska. Są to instrumenty prawne służące do rozwiązania stosunku pracy z piastunem organu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta