Jak to jest z opłatą targową
∑ Dostaliśmy informację z RIO, że nasza uchwała w sprawie opłaty targowej i poboru przez inkaso jest wadliwa. RIO podważa zapis o wynagrodzeniu inkasentów mówiący, że będzie wypłacane ostatniego dnia każdego miesiąca według pobranych opłat targowych do dnia 30 danego miesiąca. Ustalono inkaso 10 proc. pobranych kwot. Czy są to wadliwe zapisy – pytają radni.
Pytanie dotyczy lokalnej daniny w postaci opłaty targowej. Warto wspomnieć o przepisach, które są podstawą uchwał w sprawie opłat targowych. Na uwagę zasługują przepisy w ustawie z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r. poz. 1452 ze zm.). W art. 15 postanowiono, że rada gminy może wprowadzić opłatę targową. Pobiera się ją od osób fizycznych, prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach, z zastrzeżeniem ust. 2b. Targowiskami, o których mowa w ust. 1, są wszelkie miejsca, w których jest prowadzona sprzedaż. Opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub w ich częściach. Pobiera się ją niezależnie od należności przewidzianych w odrębnych przepisach za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta