Żegnajcie, inwestycje
Za nadmierne zyski zapłacą wszystkie duże przedsiębiorstwa.
Jak wynika z zapowiedzi Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych, rząd rozważa wprowadzenie nowego podatku od tak zwanych nadmiarowych zysków. Podatek ten, wbrew początkowym sugestiom, miałyby zapłacić nie tylko spółki energetyczne, ale wszystkie duże przedsiębiorstwa.
Proponowane rozwiązanie ma dotyczyć podmiotów zarówno państwowych, jak i prywatnych, krajowych oraz zagranicznych, które spełniają przesłanki uznania ich za dużego przedsiębiorcę, tj. zatrudniają co najmniej 250 osób i osiągają roczne obroty w wysokości powyżej 50 mln euro lub posiadają aktywa o wartości powyżej 43 mln euro.
Do zapłaty podatku będą zobowiązane podmioty, które w 2022 r. zanotują co najmniej 20-proc. wzrost zysków względem lat poprzednich.
Na chwilę obecną nie wiadomo, do jakich lat odnoszone będą zyski osiągnięte w 2022 r. Najprawdopodobniej ma chodzić o wzrost zysku względem roku poprzedniego, czyli 2021 r.
Kuriozalna stawka i uzasadnianie
Stawka podatku ma wynieść 50 proc., natomiast podstawą opodatkowania będą nadmiarowe zyski, przy czym trudno powiedzieć, jak i czy w ogóle zostaną zdefiniowane.
Pojawiają się głosy, że nadmiarowymi zyskami będą zyski w takiej wartości w jakiej przewyższają one zyski roku poprzedniego. Przykładowo jeśli spółka uzyskała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta