Fakty i wiara w wartości
Osądzenie niemieckich zbrodniarzy, życiorys asa wywiadu II RP i realia wojny w Donbasie – oto tematy najlepszych książek drugiej edycji Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Laureaci – Joanna Lubecka, Andrzej Brzeziecki oraz Tomáš Forró – pokazują, jak pasjonująca, ale i aktualna może być historia.
Niemal 80 publikacji rywalizowało w tym roku o Nagrodę Pileckiego. Wśród finalistów znaleźli się historycy i reportażyści podejmujący tematykę polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów: nazistowskiego i sowieckiego. Przez wzgląd na wydarzenia za wschodnią granicą Polski kapituła konkursu zdecydowała, że nagrodą specjalną zostaną uhonorowani autorzy, którzy opisali agresję rosyjską na Ukrainę lub białoruskie protesty zapoczątkowane w 2020 r.
– Chcemy przez to przypomnieć, że nasza współczesność wyrasta bezpośrednio z minionego stulecia i że historia XX wieku, także ta najtragiczniejsza, pozwala lepiej rozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Dziś widać to jeszcze wyraźniej niż przed rokiem – mówi prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego.
Mariupol, Kijów, a potem Europa
24 lutego 2022 r. Tomáš Forró miał wylecieć do Kijowa. Do samolotu jednak nie wsiadł, bo w jednej chwili wszystkie loty cywilne zostały zawieszone. Z samego rana zadzwoniła do niego jego ukraińska tłumaczka, która prosiła go o pomoc w przedostaniu się na Słowację. Niedługo po tej rozmowie znów zadzwonił telefon. Byli to bohaterowie jego wcześniejszego reportażu, Jura i Kaukaz, drobni przestępcy z Czech, którzy przyłączyli się do separatystycznych oddziałów walczących z Ukraińcami. Krzyczeli do słuchawki, że zdobyli Mariupol (co oczywiście...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta