Nie każdy katecheta dostanie etat
Dyrektor szkoły czy przedszkola nie może zatrudnić dowolnego nauczyciela religii, który legitymuje się odpowiednim wykształceniem. Konieczne jest imienne skierowanie władz kościelnych.
Zmiany w pragmatyce zawodowej nauczycieli wprowadzone ustawą z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw objęły również nauczycieli religii i katechetów zatrudnionych w szkołach i przedszkolach. Zniknęli nauczyciele religii stażyści i kontraktowi. Pojawili się – zatrudniani na nowych zasadach – nauczyciele początkujący.
Nowe przepisy prawa sprawiły również, że rodzaj umowy o pracę zawieranej z nauczycielem religii / katechetą zależy od tego, czy posiada on stopień. Rozwiązania prawne i organizacyjne w tym obszarze były jasno określone i niezmienne. To niewątpliwie wpływało na ich powszechną znajomość wśród kadry zarządzającej publicznych przedszkoli i szkół, przedstawicieli kościołów i związków wyznaniowych prowadzących naukę religii w ramach systemu oświaty, organów prowadzących.
W obecnym stanie prawnym z początkującym nauczycielem religii / katechetą należy zawrzeć umowę o pracę na czas określony na dwa lata szkolne w trybie art. 10 ust. 2 Karty Nauczyciela (KN). Jeżeli nauczyciel początkujący był dotychczas kontraktowym, należy z nim zawrzeć umowę zgodnie z art. 17 ustawy z 5 sierpnia 2022 r., tj. na czas nieokreślony w pełnym lub niepełnym wymiarze zajęć. Z kolei podstawą zatrudnienia mianowanego lub dyplomowanego nauczyciela religii/...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta