Pomoc dla obywateli Ukrainy bez PIT i ZUS
Wsparcie pracowników z Ukrainy może mieć formę m.in. świadczenia pieniężnego czy dostępu do opieki. Przy spełnieniu określonych założeń nie trzeba od ich wartości naliczać podatku ani składek.
Sytuacja życiowa obywateli Ukrainy związana z wojną w Ukrainie może uzasadniać przyznanie zapomogi. Szczególnie dotyczy to nowych pracowników – obywateli Ukrainy, którzy w związku z wojną rozpoczynają od nowa swoje życie zawodowe w Polsce. Zapomoga to bezzwrotna pomoc finansowa w formie jednorazowego świadczenia pieniężnego. Głównym celem jej przyznania jest wsparcie osoby, która znalazła się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej.
Zapomoga z zfśs
Obywatelowi Ukrainy można przyznać zapomogę z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: zfśs), tj. funduszu przeznaczonego na finansowanie działalności socjalnej pracodawcy, w ramach której może być udzielona m.in. pomoc materialna – rzeczowa lub finansowa (art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 923).
Aby pracodawca mógł wypłacić zapomogę z zfśs, musi u niego istnieć taki fundusz, a obowiązujący regulamin zfśs musi przewidywać możliwość wypłaty takiego wsparcia (pomocy finansowej).
Jeśli regulamin zfśs nie przewiduje możliwości wypłaty zapomogi lub pomocy finansowej, nie możn a jej dokonać. Konieczna jest wtedy uprzednia zmiana tego aktu.
Tryb wprowadzenia zmian do regulaminu zfśs wymaga uzgodnienia nowych zasad ze związkami zawodowymi, a jeśli takie nie funkcjonują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta