Gospodarka po pandemii, przed burzą wojny i inflacji
Patrząc na tegoroczne zestawienie 2000 największych polskich firm niefinansowych, musimy sobie zdawać sprawę z wyjątkowości analizowanego okresu. Wyniki finansowe przedsiębiorstw za rok 2021 trzeba czytać z uwzględnieniem kontekstu czasowego.
Rok 2021 w polskiej i światowej gospodarce to stopniowe wychodzenie ze stanu epidemii, więc poszczególne branże i podmioty gospodarcze wciąż musiały się liczyć z ograniczeniami. Najważniejsze, z punktu widzenia analizy danych, to że w roku 2021 porównujemy się do epidemicznego roku poprzedniego, więc wszystkie wskaźniki dynamiki rok do roku trzeba traktować z dużą ostrożnością.
Dla Polski recesja w roku 2020 to pierwszy spadek PKB (gospodarka skurczyła się o 2,2 proc.) od roku 1992, więc była to całkowicie nowa sytuacja dla całego pokolenia przedsiębiorców, pracowników i konsumentów. Była to jednak wyjątkowa recesja. Za sprawą ogromnego wsparcia ze strony państwa (programy rządowe i superluźna polityka pieniężna banku centralnego) mimo spadku produkcji zatrudnienie nie spadło (bezrobocie utrzymało się na bardzo niskim poziomie) i nie mieliśmy do czynienia z masowym bankrutowaniem firm. W momencie wychodzenia z pandemii polska gospodarka była w stanie prawie pełnego zatrudnienia (stopa bezrobocia BAEL w styczniu 2021 r. wyniosła 3,5 proc.) i jednocześnie na rachunkach gospodarstw domowych i przedsiębiorstw znajdowało się kilkaset miliardów złotych tzw. wymuszonych oszczędności, czyli niezrealizowanych zakupów, które nie mogły się odbywać w czasach lockdownu.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta