Alkohol na firmowej wigilii z umiarem
Na opłatkowym spotkaniu pracodawca może pozwolić na spożycie niewielkich ilości alkoholu. Nie zwalnia to jednak pracownika z odpowiedzialności za wszczęte bójki czy inne naganne zachowania.
Okres bożonarodzeniowy to czas różnego rodzaju spotkań w gronie współpracowników. Wigilie pracownicze organizowane są w restauracjach po godzinach pracy lub w firmie w czasie godzin pracy. Nierzadko pojawia się wówczas wino, a czasami także mocniejsze alkohole. Jak wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych, takie świętowanie może mieć negatywne skutki dla pracownika, nawet jeśli wigilia odbyła się poza zakładem pracy.
Ustawowy zakaz…
Nadal obowiązujące przepisy ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości (DzU z 2021 r., poz. 119 ze zm.) rygorystycznie odnoszą się do kwestii alkoholu na terenie zakładu pracy. Zgodnie z tą ustawą na terenie zakładu pracy zakazane jest wnoszenie, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych (art. 14, 16). Zakaz ten dotyczy zarówno nisko, jak i wysokoprocentowych alkoholi. Jednocześnie kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona powinny odmówić wpuszczenia na teren zakładu pracy osoby, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że wnosi ze sobą alkohol, chyba że przeprowadzona na żądanie tej osoby kontrola tego nie potwierdzi (art. 16 ust. 1).
Z przepisów wskazanej ustawy zdaje się wynikać bezwzględny zakaz dostarczania i spożywania alkoholu podczas świątecznych spotkań firmowych odbywających się na terenie zakładu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta