Źródło sfinansowania świątecznych upominków ma znaczenie
W zależności od tego, czy bony, paczki bądź spotkania opłatkowe pracodawca opłacił ze środków obrotowych, czy z funduszu socjalnego, inne są zasady ich przyznawania oraz skutki podatkowo-składkowe.
Okres świąteczny to czas, gdy pracownicy otrzymują różnego rodzaju dodatkowe świadczenia od swoich pracodawców. Popularne są tzw. premie świąteczne, świadczenia pieniężne okolicznościowe, bony towarowe, paczki z prezentami dla pracowników czy paczki dla dzieci z okazji Mikołaja.
Upominki świąteczne mogą być finansowane z różnych źródeł. Źródło finansowania ma natomiast istotne znaczenie – od niego zależy bowiem, na jakich warunkach określone świadczenia mogą być przyznawane i jakie będzie to za sobą niosło konsekwencje w zakresie obowiązku opodatkowania i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Gotówka ze środków obrotowych…
Jednym z najbardziej atrakcyjnych świadczeń dla pracowników w okresie świątecznym jest dodatkowy zastrzyk gotówki. Świadczenia pieniężne mogą być przyznawane albo ze środków obrotowych pracodawcy, albo z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: zfśs) – jeżeli u danego pracodawcy taki fundusz działa. W zależności od źródła finansowania należy pamiętać o różnych warunkach przyznawania danego świadczenia. Świadczenie pieniężne finansowane ze środków obrotowych musi być przyznawane z poszanowaniem zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Sprowadza się to do tego, że pracowników znajdujących się w porównywalnej sytuacji –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta