Wycofanie certyfikatu FSC będzie miało opłakane skutki
Konsekwencje dla branży mogą być bardzo duże. Nie są wykluczone nawet upadłości firm – mówi Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska.
Lasy Państwowe odchodzą od stosowania certyfikatu FSC, który zaświadcza, że drewno pozyskane przez przemysł zostało wyprodukowane zgodnie z zasadami odpowiedzialnej gospodarki leśnej i zrównoważonego rozwoju. Jakie znaczenie ma ten certyfikat?i.
Ma ogromne znaczenie dla branży drzewnej i tych, które wykorzystują drewno. Zaświadcza, że pozyskiwanie surowców do produkcji przebiegało w sposób zrównoważony. Jest to certyfikacja całego łańcucha dostaw. Klienci na rynkach eksportowych wymagają tego certyfikatu. Jest nieodłącznym elementem konkurencyjności polskich firm, a nasz kraj jest dużym eksporterem wyrobów z drewna. Cała branża stanowi prawie 10 proc. naszego PKB – jesteśmy potężnym eksporterem mebli i stolarki budowlanej.
Od 2015 r. liczba certyfikowanych łańcuchów dostaw wzrosła w Polsce dwukrotnie (pięciokrotnie od 2010 r.). Biznes nie zadawałby sobie trudu, żeby pozyskiwać certyfikaty, gdyby nie były ważne.
Klienci rzeczywiście zwracają mocną uwagę na certyfikat FSC? Produkujecie m.in. okna dachowe. Może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta