Zabytki budują wspólnotę
Zabytki zapewniają Polakom ciągłość tradycji, dając poczucie bezpieczeństwa. W coraz bardziej niepewnym świecie potrzebujemy takich kotwic – mówią uczestnicy debaty „Plusa Minusa”.
Zdecydowana większość Polaków uważa, że zabytki są ważne dla Polski (85 proc.) oraz dla ich miejsca zamieszkania (81 proc.). Niewiele mniej, bo 78 proc., uznaje je za ważne dla siebie osobiście i aż 87 proc. uważa, że są one szansą na rozwój miejscowości, w których się znajdują – wynika z badania Ipsos dla Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.
Wierzymy, że warto inwestować w zabytki, że to się opłaca pod każdym względem, także ekonomicznym. Zarazem z badania wynika, że Polacy największą styczność z historią mają w czasie nauki szkolnej (wycieczki edukacyjne, zwiedzanie zabytków, lekcje muzealne), a później jest tylko gorzej. I choć co trzeci respondent ocenia swoją wiedzę o zabytkach pozytywnie, to tylko mniej niż 3 proc. deklaruje, że wie o nich bardzo dużo.
Jakie funkcje społeczne mogą pełnić zabytki i jak można wykorzystać postawy, które widzimy w badaniach, do wzmacniania więzi społecznych, a może nawet do łączenia ponad podziałami?
Anna Karczmarczuk, prezeska Ipsos
Zacznijmy od tego, co dokładnie wynika z naszych badań. Podstawową funkcją, jaką Polki i Polacy przypisują zabytkom, jest funkcja turystyczna. Okazuje się, że bardzo lubimy i dość często zwiedzamy zabytki. Zadaliśmy pytanie o aktywności związane z kulturą w ciągu ostatniego roku. Pierwszy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta