Wciąż dużo utrudnień w zatrudnianiu cudzoziemców
Spełnienie wymogów imigracyjnych przysparza problemów i wyzwań przedsiębiorcom. Wynikają one m.in. ze skomplikowanych przepisów, wyjątków od reguł oraz przewlekłości postępowań administracyjnych.
Pracodawcy ciągle czekają na nową ustawę o zatrudnianiu cudzoziemców. Jej projekt zakłada w obszarze dotyczącym zatrudniania obywateli państw trzecich zastąpienie dotychczasowych przepisów obowiązujących i aktualizowanych wieloma nowelizacjami od blisko 20 lat, czyli od wejścia w życie ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ustawa ma być odpowiedzią na nawarstwiające się przez lata wyzwania i problemy zgłaszane przez pracodawców chcących zatrudnić pracowników spoza Unii Europejskiej, a także uszczelnić procedury dotyczące wydawania dokumentów legalizujących pracę w Polsce. Choć miała ona wejść w życie na początku 2023 r., nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Na razie jest po etapie uzgodnień i opiniowania. Nie wiadomo, kiedy trafi do Sejmu i jak długo będzie procedowana.
Legalny pobyt i praca
Pracodawcy w Polsce muszą pamiętać, że aby legalnie zatrudnić cudzoziemca, trzeba się upewnić, czy posiada on zarówno tytuł uprawniający do wykonywania pracy, jak i legalny pobyt. Co do zasady dokumenty legalizujące pracę ma obowiązek uzyskać pracodawca, a legalizujące pobyt – sam pracownik.
Dokumentem, który pozwala na legalne wykonywanie pracy, może być:
∑ zezwolenie na pracę wydane przez wojewodę,
∑ zezwolenie na pracę sezonową wydane przez powiatowy urząd pracy,
∑ oświadczenie o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta