Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strony będą współdziałać w kwestii bezpieczeństwa pracy zdalnej

29 grudnia 2022 | Kadry i Płace | Barbara Pawełko-Czajka

To pracownik będzie zapewniał właściwą organizację stanowiska pracy zdalnej z uwzględnieniem zasad ergonomii. Ale pracodawca powinien go przeszkolić, jak takie stanowisko powinno wyglądać.

Praca zdalna została wprowadzona ustawą z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Choć pierwotnym celem było przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się COVID-19, zyskała ona na popularności i stała się jedną z form zatrudniania pracowników.

Pojawienie się pracy zdalnej wywołało szereg pytań dotyczących jej organizacji. Warunki i zasady tzw. home office od 24 czerwca 2020 r. reguluje tzw. tarcza antykryzysowa 4.0. Warunki pracy zdalnej nie są doprecyzowane w obowiązujących przepisach, co pozwala na swobodne ich określenie przez pracodawcę.

Ta sytuacja ulegnie zmianie po uregulowaniu pracy zdalnej w kodeksie pracy. Zmiany przewiduje ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

Uzgodnione miejsce

Pracą zdalną będzie praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (zgodnie z dodawanym do k.p. art. 6718).

W definicji wyodrębniono miejsce świadczenia pracy zdalnej, które każdorazowo powinno być uzgodnione z pracodawcą. Tak określone miejsce pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12457

Wydanie: 12457

Spis treści

Reklama

Zamów abonament